Ciasto Pani Walewska to pyszny, klasyczny polski deser, który idealnie nadaje się na rodzinne spotkania i uroczystości. W tym artykule znajdziesz sprawdzony przepis na to smaczne ciasto, a także praktyczne wskazówki dotyczące pieczenia, dekorowania i przechowywania. Przedstawimy również kilka wariantów smakowych tego uniwersalnego wypieku, dzięki czemu z pewnością znajdziesz coś dla siebie.
Kluczowe wnioski:- Ciasto Pani Walewska przygotowuje się z biszkoptu, kremu budyniowego i polewy.
- Można je udekorować owocami, bakaliami lub czekoladą.
- Ciasto najlepiej smakuje po schłodzeniu w lodówce.
- Warto upiec większą ilość, ponieważ długo się przechowuje.
- Istnieje wiele wariantów smakowych z różnymi kremami i polewami.
ciasto Pani Walewska - składniki
Do przygotowania tradycyjnego ciasta Pani Walewskiej potrzebne będą następujące składniki na biszkopt:
- 6 jajek
- 6 łyżek cukru
- 6 łyżek mąki pszennej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Biszkopt jest podstawą tego wypieku, dlatego warto zadbać o dobrej jakości składniki. Jaja niech będą świeże, a mąka przesiana.
Krem budyniowy
Na klasyczny krem do ciasta Pani Walewskiej składają się:
- 1 l mleka
- 200 g cukru
- 200 g budyniu śmietankowego lub waniliowego
- 500 ml śmietany 30%
Dobrze sprawdzają się tu budynie firmy Dr Oetker. Można też przygotować własny budyń na mleku.
Polewa i dekoracja
Do dekoracji i polewy ciasta Pani Walewskiej przydadzą się:
- czekolada
- orzechy włoskie lub laskowe
- bakalie (rodzynek, skórka pomarańczowa)
- świeże owoce (truskawki, maliny, borówki)
W opcji klasycznej stosuje się polewę czekoladową. Można jednak puścić wodze fantazji!
ciasto Pani Walewska - przygotowanie
Przygotowanie ciasta Pani Walewskiej zaczynamy od ubicia białek wraz z cukrem. Używamy miksera z końcówką do ubijania piany. Białka powinny być dobrze schłodzone, a miska sucha i czysta.
Następnie dodajemy żółtka i cały czas miksujemy, aż masa będzie puszysta. Na samym końcu delikatnie wsypujemy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i łączymy składniki łopatką.
Przygotowanie formy
Ciasto Pani Walewskiej pieczemy w specjalnej dębowej formie. Można ją zastąpić okrągłą formą o średnicy ok. 26 cm. Formę wykładamy papierem do pieczenia i smarujemy tłuszczem. Następnie wlewamy biszkopt.
Pieczemy ok. 40 minut w temperaturze 180 stopni, aż wierzch się zarumieni. Po ostudzeniu przekrawamy biszkopt na 3-4 części.
Przygotowanie kremu i ciasta
Krem budyniowy przygotowujemy według przepisu na opakowaniu lub wg własnego wyboru. Studzimy. Ubijamy śmietanę na sztywno.
Na dnie tortownicy układamy jeden blat biszkoptu. Smarujemy połową kremu budyniowego. Wykładamy kolejny blat biszkoptu. Resztą kremu smarujemy od góry. Przykrywamy ostatnim biszkoptem.
Czytaj więcej: Przepis na orzeszki - pyszne ciastka z orzechami
ciasto Pani Walewska - pieczenie
Właściwe pieczenie nie jest konieczne w przypadku ciasta Pani Walewskiej, gdyż cały proces obróbki termicznej miał już miejsce podczas pieczenia samego biszkoptu.
Jeśli jednak zależy nam, by ciasto było lekko ciepłe, możemy wstawić je z powrotem do piekarnika nagrzanego do 100-120 stopni maksymalnie na 5-10 minut.
Polecane jest jednak pozostawienie ciasta do całkowitego ostudzenia i schłodzenia w lodówce. Dzięki temu krem dobrze stężeje, a smaki się przełamią.
Schładzanie i dojrzewanie smaków
Po ułożeniu na tortownicy możemy wstawić ciasto Pani Walewskiej do lodówki na minimum 4-6 godzin. Im dłużej ciasto będzie chłodzić się w lodówce, tym lepiej będą się mariażować poszczególne smaki.
Dzięki temu ciasto zyska charakterystyczny, wyrazisty posmak kremu, biszkoptu i polewy. Po wyjęciu z lodówki najlepiej poczekać z podaniem jeszcze ok 30 minut, by nie było zbyt zimne.
ciasto Pani Walewska - dekorowanie
Ciasto Pani Walewska możemy dekorować na wiele różnych sposobów - klasycznie z polewą czekoladową lub nowocześnie z owocami albo orzechami.
Polewa czekoladowa
Na polewę klasyczną polecamy rozpuścić 150 g czekolady deserowej z odrobiną śmietanki lub masła. Całość wylać na wierzch ostudzonego ciasta. Udekorować bakaliami lub pokruszoną czekoladą.
Owoce i orzechy
Świetnym pomysłem będzie też udekorowanie wierzchu owocami - truskawkami, borówkami lub malinami. Można dodać posiekane orzechy laskowe, włoskie lub migdały.
Owoce wcześniej warto lekko podprażyć z odrobiną cukru i cynamonu na patelni. Dzięki temu nabiorą aromatu i nie spuszczą soku na ciasto.
ciasto Pani Walewska - przechowywanie
Ciasto Pani Walewskiej, podobnie jak inne ciasta lodowe, najlepiej trzymać w lodówce. W temperaturze około 6 stopni Celsjusza bez problemu może się przechowywać nawet 4-5 dni.
Jeśli planujemy podać tylko część ciasta, resztę warto przykryć ściśle folią spożywczą, aby nie wchłaniała obcych zapachów z lodówki.
Zamrożenie ciasta
Istnieje również możliwość zamrożenia całego ciasta Pani Walewskiej na okres do miesiąca. Wystarczy upieczone i ozdobione ciasto włożyć do zamrażalnika w całości.
W czasie mrożenia dobrze jednak owijać je kilkoma warstwami folii, aby uniknąć wysuszenia powierzchni. Po rozmrożeniu ciasto nadaje się do bezpośredniego spożycia.
ciasto Pani Walewska - warianty smakowe
Klasyczne ciasto Pani Walewskiej z biszkoptem, kremem budyniowym i polewą czekoladową to dopiero początek. Istnieje wiele ciekawych wariacji tego wypieku, które warto wypróbować.
Nowoczesne połączenia smakowe
Coraz popularniejsze stają się wersje ciasta Pani Walewskiej z owocowymi kremami - truskawkowym, malinowym, mango czy nawet z białą czekoladą.
Świetnie komponują się z nimi posypki z kruszonej czekolady, płatków migdałowych, prażonych orzechów czy pokruszonych herbatników.
Wersje regionalne
W niektórych regionach Polski ciasto Pani Walewskiej przyrządza się z dodatkiem lokalnych składników - na Śląsku często spotykamy je z nadzieniem z charakterystycznego maku, a na Podlasiu z regionalnym kremem z siemienia konopiowego.
W wielu domach do biszkoptu dodaje się startą bułkę tartą lub kruszonkę. Wszystkie te warianty warte są wypróbowania!
Podsumowanie
Przedstawiony artykuł szczegółowo omawia tematykę przyrządzania i serwowania tradycyjnego polskiego ciasta Pani Walewskiej. Dowiedzieliśmy się, jakie składniki są potrzebne by przygotować klasyczny przepis, krok po kroku poznaliśmy cały proces produkcji tego wypieku, a także różne możliwości jego dekoracji i przechowywania.
Kluczowe etapy omówione w powyższym tekście to przygotowanie biszkoptu jako bazy, sporządzenie budyniowego kremu i skomponowanie z nich ciasta Pani Walewskiej. Nie zabrakło też cennych wskazówek, jak piec biszkopt, dobierać składniki oraz na co zwrócić uwagę w kolejnych fazach produkcji.
Czytelnicy mogli również zapoznać się z rozmaitymi możliwościami aranżacji i dekorowania gotowego już ciasta nazwanego od nazwiska słynnej polskiej hrabiny z czasów Księstwa Warszawskiego. Poruszone zostały takie kwestie jak polewa czekoladowa, wykorzystanie orzechów i owoców czy pomysły na nowoczesne połączenia smakowe z zastosowaniem coraz bardziej popularnych w Polsce owoców egzotycznych.
Podsumowując - artykuł dostarcza wszystkich najważniejszych informacji potrzebnych do samodzielnego przygotowania smacznego, efektownego ciasta Pani Walewskiej, które może stać się ozdobą każdego stołu i wypiekową wizytówką gospodyni lub gospodarza.