Barszcz Ukraiński Przepis: Tradycyjna i Prosta Receptura

Barszcz Ukraiński Przepis: Tradycyjna i Prosta Receptura
Autor Anna Maćkowska
Anna Maćkowska15.12.2023 | 6 min.

Barszcz ukraiński przepis to tradycyjna zupa, która cieszy się ogromną popularnością w Polsce. Ten aromatyczny, bogaty w smaku wywar warzywny podawany jest najczęściej z uszkami nadziewanymi farszem grzybowym lub kapustą i grzybami. Przygotowanie tej smacznej zupy wcale nie jest trudne, a poniższy artykuł zawiera sprawdzoną i prostą recepturę na prawdziwy, domowy barszcz ukraiński.

Kluczowe wnioski:
 • Barszcz ukraiński charakteryzuje wyrazisty smak i aromat.
 • Kluczowe składniki to buraki, marchew, cebula, ziemniaki i ziele angielskie.
 • Zupę podaje się z charakterystycznymi uszkami nadziewanymi farszem.
 • Przygotowanie barszczu ukraińskiego według tradycyjnej receptury nie jest skomplikowane.
 • W artykule znajdziesz sprawdzoną recepturę na smaczny, domowy barszcz.

Tradycyjne przygotowanie zupy

Barszcz ukraiński to wyjątkowa zupa, której receptura przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Sposób przygotowania tej aromatycznej zupy jest dość pracochłonny, jednak warto poświęcić czas, aby zaserwować gościom prawdziwy, domowy barszcz.

Kluczowe w przygotowaniu tradycyjnego barszczu ukraińskiego jest odpowiedni dobór składników - przede wszystkim buraków, marchwi i cebuli. Warzywa te nadają zupie charakterystycznego, głębokiego smaku i aromatu.

Obróbka termiczna składników

Aby w pełni uwolnić smak oraz wartości odżywcze z warzyw, przed dodaniem ich do wywaru, powinny one zostać poddane obróbce termicznej. Polega ona na początkowym ugotowaniu marchwi, buraków oraz cebuli. Dzięki temu zupy nabiera mocy, aromatu i głębi.

Kolejnym ważnym etapem jest powolne gotowanie wywaru przez około 1,5-2 godziny. Im dłuższy czas gotowania, tym barszcz będzie miał bogatszy smak. Nie wolno go jednak gotować zbyt długo, bo straci aromat.

Charakterystyczne składniki ukraińskiego barszczuukraińskiego barszczu

Barszcz ukraiński różni się od innych odmian barszczu kilkoma kluczowymi składnikami. Należą do nich przede wszystkim buraki, marchew, cebula i ziemniaki. Ich odpowiednio dobrane proporcje decydują o wyjątkowym smaku i zapachu tej zupy.

Nieodłącznym elementem przyprawowym jest też ziele angielskie. To właśnie ono nadaje ukraińskiemu barszczowi charakterystycznego aromatu i nieco pikantnego posmaku. Bez tego składnika trudno mówić o prawdziwym, tradycyjnym barszczu.

Buraki i marchew

Podstawą przygotowania smacznego barszczu ukraińskiego są buraki ćwikłowe, które decydują o jego intensywnej, czerwonej barwie oraz marchew, nadająca słodkiego smaku. Te dwa składniki stanowią bazę, na której opiera się cała receptura.

Warto postawić na buraki i marchew wysokiej jakości, na przykład z ekologicznych upraw. Tylko wówczas zupa nabierze wyrazistego, domowego smaku.

Czytaj więcej: Przepis na pyszne bitki wołowe z sosem własnym

Wyjątkowy smak ukraińskiej zupy barszczukraińskiej zupy barszcz

To co wyróżnia barszcz ukraiński to przede wszystkim jego wyrazisty, głęboki smak oraz aromat. Zawdzięcza je po części długiemu czasowi gotowania, uwalniającemu naturalne esencje ze składników, a po części ich starannemu doborowi.

Kluczowe są tutaj wspomniane już buraki i marchew, które w połączeniu z cebulą, ziemniakami i zielem angielskim tworzą harmonijną kompozycję smakową. Barszcz ukraiński urzeka swoją złożonością i bogactwem – wyczuwalne są w nim nuty słodyczy, lekka ostrą nuta oraz głęboki, warzywny posmak.

Prawdziwy, tradycyjny barszcz ukraiński to kwintesencja naturalnych smaków i aromatów.

Oprócz smaku, ukraińską zupę barszcz wyróżnia również piękna, głęboko czerwona barwa – zawdzięcza ją burakom ćwikłowym, które stanowią jeden z kluczowych składników.

Proporcje składników na tradycyjny barszczbarszcz

Barszcz Ukraiński Przepis: Tradycyjna i Prosta Receptura

Aby przygotować smaczny, domowy barszcz ukraiński, kluczowe jest zachowanie odpowiednich proporcji składników. Niewłaściwie dobrane ilości buraków, marchwi czy cebuli mogą zaburzyć finalny smak zupy.

Poniższa tabela prezentuje sprawdzone, tradycyjne proporcje składników na około 1,5 litra gotowego barszczu:

Składnik Ilość
Buraki 500 g
Marchew 350 g
Cebula 150 g
Ziemniaki 300 g
Ziele angielskie 3-4 ziarna

Oprócz podanych składników, do wywaru można dodać również seler, pietruszkę, pomidory czy majeranek. Jednak te dodatki są opcjonalne, a podstawą pozostają buraki, marchew i cebula.

Przygotowanie domowego ukraińskiego barszczuukraińskiego barszczu

Poniżej znajdziesz sprawdzony przepis krok po kroku na przygotowanie tradycyjnego, domowego barszczu ukraińskiego:

 1. Obierz i pokrój w kostkę buraki, marchew i cebulę. Ziemniaki obrać ze skóry i pokroić w mniejsze kawałki.
 2. Wszystkie składniki wrzuć do garnka, zalej wodą i gotuj przez ok. 30 minut.
 3. Po ugotowaniu odcedź warzywa, zachowując wywar.
 4. Ponownie wrzuć ugotowane warzywa do garnka, dodaj liście laurowe, ziele angielskie i zalej ponownie przygotowanym wywarem warzywnym.
 5. Gotuj powoli przez ok. 1,5-2 godziny aż do uzyskania pożądanej gęstości.
 6. Na koniec dopraw solą oraz pieprzem do smaku.

Tak przygotowany, tradycyjny barszcz ukraiński gotowy jest do podania. Smacznego!

Podawanie tradycyjnego barszczu ukraińskiegobarszczu ukraińskiego

Aby w pełni oddać tradycyjny charakter tej zupy, barszcz ukraiński powinno się podawać z charakterystycznymi dla niego uszkami nadziewanymi farszem. Klasyczne nadzienie to mieszanka suszonych grzybów, kapusty, cebuli i ryżu.

Do barszczu pasuje również pieczywo na zakwasie, zwłaszcza razowy chleb. Całość dopełnia łyżeczka śmietany lub zsiadłego mleka, które podkreślają smak zupy.

Tak skomponowany zestaw oddaje w pełni tradycyjny charakter ukraińskiego barszczu i pozwala wydobyć jego wyjątkowe walory smakowe. Smacznego!

Podsumowanie

Barszcz ukraiński to wyjątkowa, aromatyczna zupa o głębokim, wyrazistym smaku. Przygotowanie tradycyjnego barszczu ukraińskiego wymaga wprawy i dokładnego doboru składników - kluczowe są tutaj buraki, marchew i cebula. Długi czas gotowania pozwala w pełni rozwinąć bukiet smakowy tej zupy. Podawany z charakterystycznymi uszkami nadziewanymi farszem stanowi wyśmienity pierwszy daniu na obiad.

Artykuł szczegółowo omawia recepturę i metodę przygotowania tradycyjnego, domowego barszczu ukraińskiego. Zawiera sprawdzone proporcje składników, których przestrzeganie gwarantuje uzyskanie wyśmienitego barszczu o wyrazistym smaku i aromacie. Ponadto artykuł radzi jak prawidłowo podawać i dekorować to tradycyjne danie.

Dowiesz się z niego jakie składniki i w jakich ilościach użyć aby uzyskać prawdziwy, domowy barszcz ukraiński. Otrzymasz również cenne wskazówki dotyczące obróbki termicznej warzyw i czasu gotowania wywaru, ważne przy przygotowywaniu smacznego wywaru.

Jeśli chcesz zaserwować swoim gościom wyśmienity, tradycyjny barszcz ukraiński - koniecznie sięgnij po sprawdzone wskazówki zawarte w tym artykule. Z pewnością pomoże Ci przygotować tę wyjątkową zupę i zachwycić nią swoich gości.

Najczęściej zadawane pytania

Podstawowymi składnikami barszczu ukraińskiego są: buraki ćwikłowe, marchew, cebula, ziemniaki oraz ziele angielskie. To one decydują o charakterystycznym smaku i aromacie tej zupy.

Aby w pełni rozwinąć aromat oraz smak barszczu ukraińskiego, zaleca się powolne gotowanie wywaru przez około 1,5-2 godziny. Dłuższy czas pozwala uwolnić naturalne esencje ze składników.

Do barszczu ukraińskiego tradycyjnie podaje się charakterystyczne uszka nadziewane farszem z grzybów, kapusty i ryżu. Ponadto dodaje się zsiadłe mleko lub śmietanę oraz pieczywo na zakwasie.

Tak, bardzo. Barszcz ukraiński ma wyrazisty, głęboki smak i aromat. Cechuje się obecnością lekkiej ostrą nutą. Polski barszcz czerwony ma z reguły łagodniejszy smak.

Choć jego przygotowanie jest pracochłonne, to według sprawdzonego przepisu krok po kroku, można bez problemu ugotować tradycyjny, domowy barszcz ukraiński o wyśmienitym smaku.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Przepis na przecier pomidorowy: Jak zrobić pyszny przecier pomidorowy?
 2. Krokiety z kapustą i grzybami - przepis i sposób przygotowania
 3. Ciasta z mascarpone: przepisy na pyszne ciasta z serkiem mascarpone
 4. Szybkie dania bez mięsa - Pomysły na obiad bez mięsa
 5. Andrut przepis: pyszne i proste przepisy
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Anna Maćkowska
Anna Maćkowska

Nazywam się Anna i jestem psycholożką. Od kilku lat piszę artykuły na temat rozwoju osobistego i zdrowia psychicznego na portalu cedenews.pl. Poruszam kwestie stresu, depresji, lęków, nauki asertywności i pracy nad własną osobowością. Piszę w przystępny, empatyczny sposób, a moim celem jest pomoc czytelnikom i czytelniczkom w rozumieniu samych siebie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły