Jajka na miękko - przepis, jak ugotować idealne jajko na miękko

Jajka na miękko - przepis, jak ugotować idealne jajko na miękko
Autor Ernest Klewek
Ernest Klewek15.12.2023 | 6 min.

Jajka na miękko to popularny sposób przyrządzania jajek, w którym żółtko pozostaje płynne, a białko się ścina. Choć wydaje się to proste, aby uzyskać idealne jajko na miękko, trzeba przestrzegać kilku zasad. W tym artykule dowiesz się, jak ugotować jajka na miękko krok po kroku, jak sprawdzić, czy są dobrze zrobione i poznasz kilka trików, dzięki którym na pewno Ci się uda.

Kluczowe wnioski:
 • Aby ugotować idealne jajka na miękko, należy przestrzegać odpowiedniego czasu gotowania.
 • Ważne jest, aby używać jajek o podobnej wielkości i świeżości.
 • Do gotowania jajek na miękko najlepiej używać garnka z pokrywką.
 • Jajka należy wkładać ostrożnie do wrzącej wody i gotować na małym ogniu.
 • Po ugotowaniu jajek warto je schłodzić w zimnej wodzie, aby zatrzymać proces gotowania.

Jajka na miękko – ile gotować

Idealny czas gotowania jajek na miękko to 3-5 minut w zależności od ich wielkości. Im większe jajka, tym dłużej powinny się gotować. Dla jajek na miękko kluczowe jest, aby żółtko pozostało płynne, a białko się ścięło.

Zbyt krótki czas gotowania sprawi, że żółtko będzie niedogotowane i papkowate. Za długie gotowanie spowoduje utwardzenie żółtka, więc jajka na miękko stracą swój charakterystyczny, kremowy środek.

Zalecany czas gotowania jajek na miękko

Oto przybliżone wytyczne co do czasu gotowania jajek na miękko w zależności od ich wielkości:

 • Małe jajka (S) - około 3 minuty
 • Średnie jajka (M) - około 4 minuty
 • Duże jajka (L) - około 5 minut
 • Bardzo duże jajka (XL) - około 6 minut

Na początku lepiej wyciągać jajka z wody po krótszym czasie i sprawdzać, czy osiągnęły pożądaną konsystencję. W razie potrzeby można je jeszcze podgotować.

Jak sprawdzić stan jajek na miękko

Aby sprawdzić, czy jajka na miękko są gotowe idealnie, warto położyć je na łyżce i delikatnie nacisnąć. Jeśli żółtko wypływa, oznacza to, że jest nadal płynne, a białko zdążyło się ściąć. Tak przygotowane jajka na miękko będą idealne!

Można też ostrożnie nakłuć skorupkę z wierzchu np. szpikulcem i ocenić konsystencję żółtka oraz stopień ścięcia białka. Im bardziej płynne żółtko, tym lepiej!

Błędy przy sprawdzaniu jajek na miękko

Nie należy potrząsać jajkiem przy uchu, aby ocenić jego gotowość. Może to spowodować rozbicie żółtka i zmieszanie go z białkiem, psując konsystencję.

Czytaj więcej: Placki z rabarbarem - przepisy na placki rabarbarowe

Jajko na miękko – długi sposób

Oprócz standardowego gotowania można także przyrządzić jajka na miękko w wolnym tempie, co potocznie nazywane jest gotowaniem "na miękko długą metodą". Polega na bardzo powolnym podgrzewaniu wody z jajkami, dzięki czemu żółtko i białko ścinają się bardzo delikatnie.

W tym przypadku cały proces trwa około 10 minut i wymaga precyzji, ale efekt jest wyjątkowy - niezwykle aksamitne i kremowe jajka na miękko.

Krok po kroku: jajka na miękko długą metodą

 1. Zagotować wodę w garnku.
 2. Zdjąć garnek z ognia i odczekać ok. 30 sekund.
 3. Delikatnie włożyć jajka do wody.
 4. Przykryć garnek i odstawić na 10 minut.
 5. Po 10 minutach wyjąć idealne jajka na miękko.

Gotowanie jajek na miękko w garnku

Jajka na miękko - przepis, jak ugotować idealne jajko na miękko

Aby ugotować dobre jajka na miękko, należy przestrzegać kilku zasad co do naczynia i sposobu gotowania.

Najlepszym rozwiązaniem jest użycie garnka z pokrywką, co zapewni równomierne ogrzanie jajek ze wszystkich stron.

Gotowanie jajek na miękko w garnku z pokrywką gwarantuje równomierne efekty.

Jajka powinno się wkładać delikatnie do wrzącej wody za pomocą łyżki. Następnie garnek przykryć i gotować na małym ogniu, aby woda nie wrzała zbyt intensywnie.

Błędy przy gotowaniu jajek na miękko

Nie zaleca się gotowania jajek na miękko w czajniku elektrycznym ani w kuchence mikrofalowej, gdyż trudno tam o precyzyjną kontrolę temperatury.

Niewskazane Zalecane
Czajnik elektryczny Garnek z pokrywką
Kuchenka mikrofalowa Gotowanie na małym ogniu

Prawidłowa temperatura dla jaj na miękko

Aby uzyskać idealne jajka na miękko, woda powinna mieć temperaturę około 70-80°C. Przy wyższej temperaturze białka jajek ścinają się zbyt gwałtownie, zaś żółtka twardnieją.

Dlatego po zagotowaniu wody należy zdjąć garnek z ognia na około 30 sekund przed dodaniem jajek. To pozwoli obniżyć temperaturę do optymalnego poziomu.

Sprawdzenie temperatury

Temperaturę wody można zmierzyć termometrem kuchennym. Jest to dokładniejsze niż szacowanie "na oko".

Jeśli nie mamy termometru, to na maksymalnie 1/3 głębokości garnka powinny być widoczne małe bąbelki, co oznacza temperaturę 70-80°C odpowiednią do gotowania jajek na miękko.

Odpowiednia ilość wody przy gotowaniu jajek

Ważnym elementem jest także odpowiednia ilość wody w stosunku do liczby gotowanych jajek. Zbyt dużo wody może obniżyć temperaturę i wydłużyć proces. Natomiast w zbyt małej ilości wody jajka będą się stykać ze sobą, co pogorszy efekt.

Ogólną zasadą jest, że na każde jajko powinno przypadać co najmniej 0,5 l wody. Przy 4-5 jajkach wystarczy więc 2-2,5 l wody w garnku.

Dzięki temu jajka będą miały przestrzeń do swobodnego gotowania się i woda utrzyma odpowiednią temperaturę przez cały czas.

Podsumowanie

Przygotowanie idealnych jajek na miękko wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Najważniejsze to dobrać odpowiedni czas gotowania do wielkości jajek – im większe, tym dłużej powinny się gotować w wodzie o temperaturze 70-80°C. Po wyjęciu dobrze jest je schłodzić w zimnej wodzie. Sprawdzanie konsystencji jajka na miękko na łyżce lub przez nakłucie skorupki pomoże ocenić, czy żółtko jest wystarczająco płynne.

Aby mieć pewność, że jajka na miękko będą idealne, trzeba użyć garnka z pokrywką i gotować je na małym ogniu – dzięki temu osiągną jednolitą konsystencję. Można też zastosować sposób „na miękko długą metodą”, czyli bardzo powolne podgrzewanie jajek przez ok. 10 minut. Efektem będą wyjątkowo aksamitne jajka na miękko.

Niewskazane jest natomiast gotowanie jajek na miękko w czajniku czy kuchence mikrofalowej. Równie istotna jest też odpowiednia objętość wody w stosunku do ilości jajek – minimum 0,5 l wody na 1 jajko. To zagwarantuje utrzymanie właściwej temperatury i równomierne gotowanie.

Stosując te porady krok po kroku, na pewno uda się przyrządzić jajka na miękko z idealnie płynnym żółtkiem i delikatnie ściętym białkiem. Smacznego!

Najczęściej zadawane pytania

Czas gotowania jajek na miękko zależy od ich wielkości i wynosi ok. 3 minuty dla jajek małych, 4 minuty dla średnich, 5 minut dla dużych oraz 6 minut dla bardzo dużych. Im większe jajka, tym dłuższy czas jest potrzebny.

Aby sprawdzić jajka na miękko, należy delikatnie położyć je na łyżce i nacisnąć. Jeśli żółtko wypływa, to znaczy, że jest wciąż płynne, a białko dobrze ścięte. Można też ostukać skorupkę od góry i ocenić konsystencję.

Nie jest zalecane gotowanie jajek na miękko w kuchence mikrofalowej ani w czajniku elektrycznym, ponieważ trudno tam precyzyjnie kontrolować temperaturę wody, co jest kluczowe dla idealnych jajek na miękko.

Ogólnie przyjmuje się, że na każde gotowane jajko powinno przypadać minimum 0,5 l wody. Dzięki temu jajka nie będą się stykały, a woda utrzyma optymalną temperaturę 70-80°C.

Najlepszym wyborem jest garnek z dobrze przylegającą pokrywką. Zapewnia on równomierne ogrzewanie jajek i pozwala utrzymać temperaturę wody, co jest kluczowe dla idealnych jajek na miękko.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Przepis na przecier pomidorowy: Jak zrobić pyszny przecier pomidorowy?
 2. Krokiety z kapustą i grzybami - przepis i sposób przygotowania
 3. Ciasta z mascarpone: przepisy na pyszne ciasta z serkiem mascarpone
 4. Szybkie dania bez mięsa - Pomysły na obiad bez mięsa
 5. Andrut przepis: pyszne i proste przepisy
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Ernest Klewek
Ernest Klewek

Od najmłodszych lat interesowałem się sportem, a zwłaszcza piłką nożną. Teraz, mając 32 lata, udało mi się połączyć moją pasję z pracą - jestem dziennikarzem działu sportowego w portalu cedenews.pl. Codziennie dostarczam czytelnikom najświeższe informacje prosto z polskich i zagranicznych boisk. Relacjonuję mecze, piszę o transferach piłkarzy, analizuję taktykę drużyn. Poruszam się w tym temacie jak ryba w wodzie. Ale interesuję się też szerszą tematyką - polityką, gospodarką, wydarzeniami z kraju i ze świata. Dbam o to, by nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co dzieje się w Polsce i na świecie. Moją pracę postrzegam jako posłannictwo - dostarczać ludziom rzetelnych informacji. A sport dodaje temu odrobinę emocji!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły