Ile litrów ma galon - konwersja galony na litry

Ile litrów ma galon - konwersja galony na litry
Autor Anna Maćkowska
Anna Maćkowska15.12.2023 | 7 min.

Ile litrów ma galon to jedno z częstszych pytań związanych z konwersją jednostek objętości, szczególnie w kontekście porównywania systemu metrycznego i imperialnego. W Stanach Zjednoczonych nadal powszechnie używa się galonów do określania objętości paliwa, farb, chemikaliów itp. Warto więc wiedzieć, ile litrów mieści standardowy galon amerykański lub brytyjski. W tym poradniku wyjaśnimy, czym jest galon, jakie ma objętości i jak przeliczyć galony na litry. Dowiesz się także, jak korzystać z gotowych tabel konwersji oraz kalkulatorów jednostek w celu szybkiego przeliczania galonów na litry i odwrotnie.

Kluczowe wnioski:
 • Standardowy galon amerykański ma pojemność 3,785 litra
 • Brytyjski galon imperialny mieści 4,546 litra
 • Do przeliczania galonów na litry można wykorzystać tabele konwersji
 • Wygodnym sposobem jest też użycie kalkulatorów jednostek online
 • Znajomość równowartości pozwala porównać ceny i zużycie w różnych systemach miar

Ile litrów ma galon konwersji

Galon to jednostka objętości używana głównie w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. W zależności od kraju, standardowy galon może mieć inną pojemność wyrażoną w litrach. Dla porównania - w systemie metrycznym najczęściej spotykaną jednostką objętości jest właśnie litr.

Aby poprawnie przeliczyć ile litrów mieści galon, trzeba wziąć pod uwagę, z którym galonem mamy do czynienia. Najpopularniejsze są:

 • Galon amerykański (US gallon) - 3,785 litra
 • Galon brytyjski imperialny (British Imperial gallon) - 4,546 litra

Co ciekawe, oprócz gallona płynów istnieje także inna jednostka - gallon suchy (U.S. dry gallon), stosowany w USA do mierzenia objętości suchych materiałów sypkich. Jego pojemność to 4,405 litra.

Skąd biorą się różnice w pojemności galonów

Dlaczego zatem gallon amerykański i brytyjski różnią się pod względem objętości? Wynika to z odmiennej historii wprowadzenia tych jednostek.

Początkowo w Wielkiej Brytanii funkcjonował tylko gallon imperialny. W XIX wieku Stany Zjednoczone zdecydowały jednak o wprowadzeniu własnej wersji galona dostosowanej do amerykańskiego systemu miar. Stąd różnica w stosunku do starszego brytyjskiego odpowiednika.

Ile litrów zawiera standardowy galon

Jak już wspomnieliśmy, kluczowe znaczenie ma rozróżnienie pomiędzy amerykańskim i brytyjskim galonem. Standardowy galon amerykański (U.S. gallon) mieści dokładnie 3,785 litra. Natomiast typowy galon imperialny używany w Wielkiej Brytanii ma pojemność 4,546 litra.

Galon amerykański (US gallon) 3,785 litra
Galon brytyjski (Imperial gallon) 4,546 litra

Czasami spotkać można jeszcze trzeci rodzaj - amerykański galon suchy z pojemnością 4,405 litra. Jednak to właśnie gallon płynów jest najczęściej stosowany w codziennym użytku.

Czytaj więcej: Pyszne polskie zupy - najlepsze przepisy

Jeden galon to ile dokładnie litrów

Teraz, gdy wiemy już jaką pojemność ma standardowy galon amerykański i brytyjski, łatwo obliczyć ile dokładnie litrów mieści jeden taki galon.

Wystarczy posłużyć się gotowymi przelicznikami:

 • 1 galon amerykański = 3,785 litra
 • 1 galon brytyjski imperialny = 4,546 litra

Mając takie dane, bez problemu jesteśmy w stanie samodzielnie wykonać konwersję galonów na litry. Na przykład 5 galonów amerykańskich to 5 razy 3,785 litra, czyli 18,925 litra. Analogicznie, jeśli mamy 10 galonów brytyjskich, to po przemnożeniu przez 4,546 litra otrzymamy wynik 45,46 litra.

Przydatne narzędzia do konwersji

Oprócz ręcznego przeliczania, warto również skorzystać z dodatkowych narzędzi ułatwiających konwersję galonów na litry. Przydatne mogą być zarówno gotowe tabele ze współczynnikami, jak i interaktywne kalkulatory jednostek dostępne online.

Ile wynosi pojemność galonu w litrach

Ile litrów ma galon - konwersja galony na litry

Odpowiedź na to pytanie znajduje się już w poprzednich częściach artykułu, jednak dla jasności podsumujmy jeszcze raz najważniejsze informacje:

Standardowy galon amerykański ma pojemność 3,785 litra. Galon imperialny używany w Wielkiej Brytanii mieści 4,546 litra.

Warto zapamiętać te dwie podstawowe wartości, ponieważ umożliwią nam samodzielną konwersję galonów na litry bez potrzeby za każdym razem sięgania do dodatkowych źródeł informacji.

Znając pojemność galonów jesteśmy też w stanie łatwiej porównać ceny produktów podawane w galonach i litrach - na przykład oleju napędowego w Stanach Zjednoczonych i w Europie.

Równowartość galonów wyrażona w litrach

Na zakończenie przypomnijmy jeszcze raz podstawowe równowartości pomiędzy galonami i litrami:

 • 1 galon USA (US gallon) = 3,785 litra
 • 1 galon Wielkiej Brytanii (Imperial gallon) = 4,546 litra

Dzięki znajomości tych przeliczników możliwa jest szybka konwersja między galonami i litrami w obu kierunkach:

 • z galonów na litry
 • z litrów na galony

Wystarczy pomnożyć lub podzielić interesującą nas wartość przez odpowiedni współczynnik przeliczeniowy. To prosty i skuteczny sposób na poradzenie sobie z jednostkami objętości stosowanymi na całym świecie.

Galony i litry porównanie pojemności

Na zakończenie warto jeszcze raz zestawić ze sobą galony i litry pod kątem różnic w ich pojemności:

Galony Litry
Galon USA - 3,785 l 1 litr
Galon brytyjski - 4,546 l 1 litr

Jak widać z powyższego zestawienia, zarówno amerykański, jak i brytyjski galon mają znacznie większą objętość niż pojedynczy litr. Stąd też przy przeliczaniu wartości pomiędzy tymi jednostkami należy zachować szczególną uwagę.

Mamy nadzieję, że powyższy poradnik pozwolił Wam lepiej zrozumieć tematykę galonów i litrów oraz nauczył jak poprawnie dokonywać konwersji między tymi jednostkami objętości.

Podsumowanie

W artykule wyjaśniono, czym jest galon oraz jakie są różnice w pojemności pomiędzy amerykańskim i brytyjskim galonem. Przypomniano, że standardowy galon USA mieści 3,785 litra, a galon imperialny używany w Wielkiej Brytanii ma pojemność 4,546 litra. Wskazano, iż znajomość tych wartości pozwala na samodzielne obliczenie ile litrów ma 1 galon lub odwrotnie - jaką ilość galonów stanowi określona liczba litrów.

Porównano różnice w pojemności galonów i litrów, pokazując, że zarówno galon amerykański, jak i brytyjski mają znacznie większą objętość niż pojedynczy litr. Dodatkowo, dla ułatwienia konwersji między tymi jednostkami, przedstawiono gotowe tabele ze współczynnikami przeliczeniowymi oraz wskazano przydatne narzędzia online w postaci kalkulatorów jednostek.

Podsumowując, artykuł w kompleksowy sposób wyjaśnia jak poprawnie przeliczać galon ile to litrów i odwrotnie, ułatwiając zrozumienie różnic pomiędzy amerykańskim systemem galonowym a metrycznymi litrami stosowanymi powszechnie na całym świecie. Lektura pozwoli czytelnikom swobodnie poruszać się pomiędzy tymi jednostkami objętości w codziennym życiu i pracy.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w artykule będą pomocne i pozwolą łatwiej zorientować się ile dokładnie litrów mieści galon, bez względu na to czy mowa o amerykańskim, czy brytyjskim standardzie. Zaprezentowane wiadomości powinny wyjaśnić wszelkie wątpliwości związane z tą tematyką.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Przepis na przecier pomidorowy: Jak zrobić pyszny przecier pomidorowy?
 2. Krokiety z kapustą i grzybami - przepis i sposób przygotowania
 3. Ciasta z mascarpone: przepisy na pyszne ciasta z serkiem mascarpone
 4. Szybkie dania bez mięsa - Pomysły na obiad bez mięsa
 5. Andrut przepis: pyszne i proste przepisy
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Anna Maćkowska
Anna Maćkowska

Nazywam się Anna i jestem psycholożką. Od kilku lat piszę artykuły na temat rozwoju osobistego i zdrowia psychicznego na portalu cedenews.pl. Poruszam kwestie stresu, depresji, lęków, nauki asertywności i pracy nad własną osobowością. Piszę w przystępny, empatyczny sposób, a moim celem jest pomoc czytelnikom i czytelniczkom w rozumieniu samych siebie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email